Marzec pod hasłem: „DLA ZDROWIA NEREK” – jak chronić i leczyć – cykl warsztatów edukacyjnych
Z okazji Międzynarodowego Dnia Nerek przypadającego na marzec, odbędzie się cykl warsztatów przybliżających tematykę związaną z przewlekłymi chorobami nerek (PChN). Każde spotkanie będzie poświęcone innemu zagadnieniu, a poprowadzą je eksperci w dziedzinie nefrologii – lekarze, dietetyk kliniczny oraz psycholog. Zapraszamy do zapoznania się z programem spotkań oraz rejestracji. Więcej informacji znajdą Państwo w poniższym artykule.
Materiały edukacyjne do pobrania dla pacjenta z przewlekłą chorobą nerek (PChN)
Eksperci z Katedry Żywienia Klinicznego w Gdańsku oraz dietetyk kliniczny dr n. o zdr. Hanna Stolińska, opracowali materiały, będące wsparciem dla pacjentów w leczeniu zachowawczym przewlekłej choroby nerek. Materiały mają cel edukacyjny, oparte są na całościowym podejściu do produktów żywnościowych.
PORADY DIETETYCZNE DLA PACJENTA Z PRZEWLEKŁĄ CHOROBĄ NEREK
Diagnoza o groźnej, przewlekłej chorobie nerek (PChN) usłyszana przez pacjenta niewątpliwie zmienia jego codzienność, wpływa na stan psychiczny. Ważne jest wówczas, by odpowiednio wcześnie pacjent poznał możliwości spowolnienia rozwoju choroby i tym samym miał wpływ na swoje zdrowie. Odpowiednia, wcześnie wdrożona i kontrolowana dieta daje mu szansę na lepszy komfort życia oraz przesuwa w czasie podjęcie wyczerpującej dializoterapii.
Nowe informacje dla pacjentów z chorobami nerek – ODROCZENIE DIALIZOTERAPII – rozwiązaniem dla chorych na przewlekłą chorobę nerek (PChN) w dobie pandemii COVID-19
Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju oraz doniesienia o zamknięciu jednej ze stacji dializ z powodu zakażenia koronawirusem, to niewątpliwie czerwony alarm dla wszystkich chorych na przewlekłą niewydolność nerek. Pojawia się pytanie: „Co można zrobić by odroczyć w czasie rozpoczęcie dializoterapii i skutecznie kontynuować leczenie w domu?”. Rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie terapii ketoanalogowej w połączeniu z dietą niskobiałkową.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo w polskich szpitalach – nowe wytyczne dotyczące zakłuć i zranień
Konsekwencją zranień i zakłuć są potencjalne zakażenia groźnymi chorobami, ale także absencja w pracy. Tym samym zagrażają nie tylko zdrowiu i życiu, ale również wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie podmiotów leczniczych. Według danych WHO w Polsce co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Wdrożenie elektronicznego rejestru zakłuć i zranień, szczegółowych wytycznych czy wprowadzenie struktury premiującej efektywność funkcjonowania mechanizmów zapobiegania zranieniom i zakłuciom to tylko przykłady rozwiązań przedstawionych w najnowszym raporcie „Zakłucia i zranienia – aspekty prawne”. Dzięki tym rozwiązaniom zostanie zwiększona efektywność nadzoru nad bezpieczeństwem stosowania określonych wyrobów medycznych.
Publikacja raportu z Ogólnopolskiego Badania Pacjentów Nefrologicznych
Raport pierwszego w Polsce Ogólnopolskiego Badania Pacjentów Nefrologicznych wskazuje, że chorzy na PChN nadal zbyt późno trafiają do lekarza specjalisty i bardzo rzadko otrzymują prawidłową pomoc nefroprotekcyjną, oddalającą konieczność dializy. W Polsce potrzeba zarówno sprawniejszych rozwiązań systemowych, jak i indywidualnej edukacji pacjentów oraz lekarzy POZ, w celu przyśpieszenia kwalifikacji do leczenia. Wdrożenie odpowiednich działań nefroprotekcyjnych wydaje się tym bardziej konieczne z punktu widzenia kosztów leczenia i niezdolności do pracy osób w zaawansowanych stadiach choroby.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami raportu!
Ogólnopolskie Badanie Pacjentów Nefrologicznych przedłużone do 20 lipca!
Aby ułatwić poradniom nefrologicznym i stacjom dializ współpracę w ramach badania, stworzyliśmy również wersje online ankiety dostępnej jest tym linkiem:
https://www.interankiety.pl/i/G81rkaNO
Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu!
Fundacja Nadzieja dla Zdrowia organizatorem Ogólnopolskiego Badania Pacjentów Nefrologicznych
Celem ogólnopolskiego badania ankietowego wśród pacjentów z rozpoznaną przewlekłą chorobą nerek jest ocena stanu odżywienia i ryzyka utraty masy ciała u tych pacjentów oraz porównanie stanu odżywiania w różnych stadiach choroby. Działania skupią się na problemie utraty apetytu i zmniejszeniu ilości przyjmowanego pokarmu. Objaw ten występuje jeszcze przed pojawieniem się nieprawidłowości w laboratoryjnych parametrach stanu odżywienia i w pomiarach antropometrycznych. W konsekwencji prowadzi do utraty masy ciała, poważnego niezależnego czynnika ryzyka zgonu tych pacjentów.
Zranienia personelu pielęgniarskiego – kłujący problem służby zdrowia
Szacuje się, że w Polsce co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Najbardziej narażony jest personel pielęgniarski, poprzez codzienny kontakt z ostrymi narzędziami w postaci igieł, kaniul, skalpeli czy szklanych ampułek. Chociaż istnieje obowiązek zgłaszania zranień, ogólnopolskie badanie „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w polskich szpitalach” pokazało, że niestety aż 40 proc. personelu pielęgniarskiego tego nie robi, a blisko 70 proc. podczas swojej pracy zraniło się nawet 5 razy.
Problem niedożywienia w polskich szpitalach
Co najmniej 30 proc. pacjentów w polskich szpitalach jest niedożywionych. Aby prawidłowo zdiagnozować pacjenta wymagane jest przeprowadzenie oceny stanu odżywienia oraz wypełnienie odpowiednich dokumentów takich jak skala NRS, która ocenia ryzyko wystąpienia niedożywienia. Jak pokazuje najnowszy raport „Ocena terapii żywieniowej w polskich szpitalach” Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu prawie 60 proc. pacjentów badanych skalą NRS nie otrzymało zalecanego żywienia.
Pierwsze w Polsce badanie na temat płynoterapii śródoperacyjnej
Płynoterapia jest wdrażana w czasie, kiedy chory sam nie może przyjmować płynów, co sprawia, że jest jedną z najczęściej wykonywanych interwencji terapeutycznych w polskich szpitalach. Ogólnopolskie badanie „Ocena płynoterapii śródoperacyjnej” to pierwsza tego typu analiza w Polsce, przeprowadzona przez zespół ekspertów, która pokazuje skalę, rodzaj i jakość prowadzonej płynoterapii. Badanie pozwoliło ocenić pewne zjawiska dotyczące przetaczania płynów. Fundacja Nadzieja dla Zdrowia wspierała realizację badania.
Fundacja Nadzieja dla Zdrowia organizatorem Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządów oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Program funkcjonuje od 6 lat.
Fundacja „Nadzieja dla zdrowia” kończy program bezpłatnych dyżurów eksperckich.
Uprzejmie informujemy, że z dniem 25 listopada br. Fundacja „Nadzieja dla zdrowia” zakończyła program bezpłatnych dyżurów eksperckich.
Fundacja „Nadzieja dla zdrowia” i sieć klinik Prima-Dent z kampanią „Lekcja stomatologii”
„Lekcja stomatologii” to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka,Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów i Burmistrza Dzielnicy Praga Północ oraz patronatem medialnym Stomatologii Współczesnej. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem „Lekcja stomatologii” prowadzona jest od 1998 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów
Ruszyła kampania społeczna „Płodna Polka” organizowana przez Fundację Nadzieja dla Zdrowia przy wsparciu medycznym Klinik Leczenia Niepłodności „Bocian”
Kampania społeczna „Płodna Polka” o inicjatywa, której celem jest promocja badań „Pakietu kobiecego” (badań AMH, TSH oraz USG połączonych z konsultacją z lekarzem specjalistą w dziedzinie niepłodności) diagnozujących płodność kobiety i określających ilość czasu pozostałego na poczęcie dziecka, pozwalając na świadome zaplanowanie macierzyństwa. Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15% par. Jedną z przyczyn bezpłodności jest zbyt późna decyzja o założeniu rodziny połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania. Misją kampanii jest ograniczenie ilości par mających problem z poczęciem dziecka poprzez zachęcanie do diagnozowania czynników, które utrudniają lub uniemożliwiają zajście w ciążę. Kampania jest organizowana przez Fundację „Nadzieja dla zdrowia” przy wsparciu merytorycznym dr Grzegorza Mrugacza, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, dyrektora medycznego Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”. Została objęta patronatami honorowymi: Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Polskiego Towarzystwa Położnych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącego Rady Miasta Białystok.
Więcej informacji: www.plodnapolka.pl
Fundacja Nadzieja dla Zdrowia nawiązała współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków
PSD wesprze Fundację w kwestiach merytorycznych związanych z cukrzycą. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z działem Strefa Pacjenta – > Cukrzyca. Więcej informacji związanych z chorobą można znaleźć na stronie PSD www.diabetyk.org.pl.
Dodatkowy dyżury prawników!
W związku z dużym zainteresowaniem, Fundacja uruchamia dodatkowy dyżur ekspercki dla pacjentów! Prawnicy będą bezpłatnie udzielać porad z zakresu praw pacjentów również we wtorki w godzinach 13.00-14.00.
Pytania można przesyłać mailem do naszej Fundacji na adres poczta@nadziejadlazdrowia.pl
Fundacja Nadzieja dla Zdrowia uruchamia dyżur ekspercki dla pacjentów
Od 10 października w każdy czwartek w godzinach 18:00 – 20:00 dyżurować będzie prawnik Fundacji, który udzieli pacjentom odpowiedzi na pytania z zakresu posiadanych przez nich praw oraz pomocy, której powinni oczekiwać.
Pytania można przesyłać mailem do naszej Fundacji na adres poczta@nadziejadlazdrowia.pl
Ruszyła strona WWW Fundacji Nadzieja dla Zdrowia
Na stronie WWW Fundacji można znaleźć porady dotyczące najpowszechniejszych schorzeń cywilizacyjnych oraz chorób przewlekłych. Poprzez stronę WWW zaprzyjaźnieni z Fundacją eksperci będą udzielać porad jak uzyskać dostęp do terapii, jak walczyć o swoje prawa jako pacjenta oraz jak utrzymać motywację do walki z chorobą.
Zachęcamy również do dzielenia się swoimi przeżyciami z terapii na naszej stronie. Prześlij nam swoją historię walki z chorobą, a my umieścimy ją na stronie i wspólnie będziemy szukać pomocy. Możesz podzielić się z nami równiez twoimi sukcesami w terapii i Twoją receptą na sukces w walce z chorobą. Na Wasze maile czekamy pod adresem poczta@nadziejadlazdrowia.pl.